odtwarzacz

Obtener Plugin Flash para visualizar este reproductor

PORADY WESELNE

 

Dobrze się przygotujcie.

Aby Wasze Wesele przebiegło w miłej i podniosłej atmosferze należy się do niego już wcześniej przygotować. Przygotowania radzimy zaplanować i zacząć już nawet na dwa lata, a przynajmniej rok przed planowanym terminem Wesela (taki okres w większości przypadków gwarantuje, że zarezerwujecie jeszcze wolny termin w wybranej przez Was sali weselnej i zamówicie wybrany przez Was zespół albo DJ'a).

 

Sala weselna, katering.

Ceny za wynajęcie sali weselnej są dość zróżnicowane i kształtują się od 70 do nawet 400 zł od osoby goszczącej na przyjęciu weselnym. Cena zależy od standardu lokalu, menu i liczby gości. Częstym przypadkiem jest podział, w ramach którego dom weselny zapewnia lokal i katering, natomiast Wynajmujący są odpowiedzialni za alkohol. Wszystkie ustalenia co do menu i liczby gości proponuję zawrzeć w podpisywanej z dostawcą umowie.

Zarówno na terenie Białegostoku jak i w innych miejscowościach można znaleźć kilka interesujących sal, o różnej wielkości (należy uwzględnić liczbę gości), z różnym wystrojem i specjałami kulinarnymi. Zazwyczaj za spożywane na przyjęciu pożywienie odpowiada lokal, w którym odbywa się przyjęcie weselne, jednak coraz częściej zabawy weselne odbywają się w różnych, często dość oryginalnych miejscach, w przypadku których można skorzystać z firmy kateringowej.

Rezerwacji sali należy dokonać od półtora do pół roku przed weselem, aby wolny był wybrany przez Was termin. Przy rezerwacji sali najczęściej pobierana jest zaliczka od 1000 zł (przy weselach do 100 osób) do 2000 zł (za większe wesela), która następnie jest rozliczana w ramach płatności za Wesele.

 

Fotograf, operator kamery.

Niesamowicie ważnym jest też wybór kamerzysty i fotografa. W ostatnich czasach powstało wiele firm zajmujących się fotografią weselną i wideofilmowaniem, jednak gdy macie upatrzonego fotografa czy operatora najlepiej zgłosić się do niego już nawet na rok przez Weselem, choć wielość dostawców sprawia, że można jeszcze znaleźć fotografa na 3 miesiące przed weselem. Bardzo ważnym jest, by zatrudniane osoby nie piły alkoholu podczas pracy! Najlepiej jest popytać wśród znajomych, kogo mogą polecić jak też skontaktować się z wybranymi operatorami, by zobaczyć jak wyglądają ich prace, aby jasno określić czego sobie życzycie (same zdjęcia, albumy, książki weselne, jak ma być zmontowany film z Wesela i co się ma na nim znaleźć). Sugeruję zatrudnianie znanych i cenionych operatorów. Podczas rozmowy dowiedzcie się o termin oddania gotowych prac i po wyborze konkretnego dostawcy wszystkie ustalenia wpiszcie w zawieranej umowie. Ceny za usługi fotograficzne kształtują się od 1000 do 4000 złotych, a kamerzystów ze zdjęciami od 1500 do 5000 złotych (kwota za zdjęcia wykonane w plenerze z użyciem wysięgników hydraulicznych i dojazdem). Standardem jest pobranie zaliczki w wysokości około 10% wartości umowy.

 

Zespół muzyczny /DJ.

Chcąc się dobrze bawić i długo, dobrze pamiętać własne Wesele warto zatroszczyć się o dobry zespół lub DJ'a, bo to od niego w znacznej mierze zależy jak zapamiętacie Ten Wieczór. Oczywiście polecamy swoje usługi (kontakt tel. 792-180-679) lub usługi naszego DJ'a z akordeonem. Wybierając dostawcę muzyki bywa jednak często tak, że upatrzony zespół czy DJ niestety ma już zajęty wybrany przez Was termin. W takim wypadku zapytajcie o wolne terminy i sprawdźcie, czy uda się Wam znaleźć salę i wziąć ślub właśnie w tym terminie. Jeśli wybraliście już jednak datę to popytajcie znajomych i przyjaciół, zajrzyjcie do Internetu, zapytajcie na sali weselnej. Ceny wynajęcia zespołu kształtują się od 2300 zł (uwaga: poniżej tej kwoty sugerujemy zatrudnić DJ-a) do 4000 zł (zespoły z dorobkiem fonograficznym). Zaznaczcie w umowie wszystkie szczegóły (pierwszy taniec, godziny grania, oczepiny, podziękowania dla rodziców, konkursy w trakcie wesela). Rezerwacja terminu następuje od 2 lat do 3 miesięcy (a czasem i miesiąca przed weselem) poprzez podpisanie umowy i wpłacenie zaliczki.

 

Suknia ślubna.

Na pół roku przed ślubem i weselem powinno się pomyśleć o strojach. Kupić suknię można i miesiąc przed ślubem, natomiast o szyciu należy pomyśleć już pół roku przed weselem. Pamiętajcie o tym, by suknia była nie tylko piękna, ale i wygodna. Panna Młoda nie tylko ma ślicznie wyglądać, ale i dobrze się bawić. Dodatki do sukni to ważne jej elementy.

Garnitur /smoking.

Również panowie mają w czym wybierać. Zazwyczaj sugeruje się jednolity kolor koszul i muszników (które nadal królują) z suknią Panny Młodej. Pan Młody również musi wybrać kolor smokingu (garnituru). Nie musi on być tradycyjne czarny czy biały - to rzecz gustu. Bardzo ważną rzeczą są wygodne buty i inne drobne dodatki.

 

Obrączki.

Powinno się zamawiać na pół roku przed weselem. Ceny kształtują się od 800 zł za parę do 10000 zł i więcej. Wybierajcie praktyczne, bez wierzchnich grawerów, ponieważ one się ścierają. Nadal na topie są łączone złoto białe z klasycznym.

 

Kościół, Cerkiew.

Do Parafii Panny Młodej (tak głosi tradycja) należy zgłosić się pół roku przed weselem. Potrzebne będą dokumenty, które wskaże ksiądz. Pierwsze spotkanie z proboszczem to rezerwacja daty i godziny Mszy Świętej. Osoby przynależne do Kościoła Katolickiego nie mogą zapomnieć o kursie przedmałżeńskim i naukach przedmałżeńskich. Ślub kościelny kosztuje od 500 zł do 2000 zł.

Ślub cywilny.

Chcąc wziąć ślub cywilny należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego by zarezerwować konkretną datę ślubu. Na dzień przed uroczystością można pobrać niezbędne dokumenty. Jeżeli para bierze ślub konkordatowy (kościelny) to dokumenty zostaną przesłane do wskazanej parafii. Opłata za ślub to ok. 100 zł, niezależnie od tego, czy ślub odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego czy w kościele.

 

Samochodem, bryczką, limuzyną, a może piechotą?

Trzy miesiące przed ślubem należy zastanowić się nad transportem. Koszty to od 100 do 2000 zł. Zastanówcie się, jak daleko jedziecie i na co możecie sobie pozwolić.

 

Kwiaty.

Na 3 miesiące przed weselem należy zamówić wiązanki dla Panny Młodej i Pani Starszej oraz stroiki dla Pana Młodego i Starszego. Jeżeli zamawiacie samochody, to często są one już udekorowane, ale jeżeli do ślubu powiozą Was znajomi, to zamówcie również dekorację samochodów. Ceny za wszystkie dekoracje (włącznie z dekoracją kościoła i sali weselnej) to koszt rzędu od 500 zł (same wiązanki i stroiki, dekorowanie samochodów) do 4000 zł (ogólny wystrój kościoła, sali, wiązanki, samochody, stroiki).

 

Goście weselni.

O ile listę gości należy zrobić zaraz po zaręczynach, o tyle gości zapraszamy na dwa miesiące do miesiąca przed weselem. Wesele to spory wydatek (również dla gości), więc muszą mieć czas na przygotowanie się. Zapraszamy poprzez wręczanie lub wysyłanie zaproszeń. Wyjątkiem są Państwo Starsi (Świadkowie), których wypada zaprosić pół roku przed Uroczystością.

 

Alkohol.

Tradycyjnie liczymy około 0,5 l. wódki na osobę, do tego 10-15l. wina na 100 osób. Szampana zazwyczaj zapewnia lokal, w którym odbywa się Wesele. Można też zatroszczyć się o ok. 5 litów samogonu na wiejski stół!

 
Coaching Søgemaskineoptimering - SEO
Adami Konference